AYAK BİLEĞİ BURKULMASI… YİNE Mİ?!!!

Ayak bileği burkulmaları esasen bağ ayak bileğinin stabilitesini sağlayan bağların kontrolsüz bir hareket sonucu ani dönme ile yaralanmasıdır. Bağlarımız iki kemiği birbirine bağlayarak sağlamlık sağlarken aynı zamanda ekleme pozisyon hissini sağlarlar.

Burkulma sonrası şikayetlerin ortaya kalkması, iyileşmenin tam olarak gerçekleştiği anlamına gelmez. Hastanın şikayetleri tamamen ortadan kalksa da bağların yapısında değişimler devam eder. Bağlar bu sırada yaralanmaya normalde olduğundan daha açıktır. Aynı zamanda az önce bahsettiğim pozisyon hissinde de gerilemeler olur. Bu yüzden ayak bileği bu dönemde tekrar burkulabilir ve bu durum kronik bir hal alabilir.

Bu durumda yapılabilecek şey çoğu zaman olduğu gibi egzersizdir (: Egzersiz ile hem etraftaki kaslar güçlendirilerek ayağın stabilitesine destek olunur hem de tıpkı bağlar gibi pozisyon hissine katkıda bulunan diğer bir yapı olan tendonların bu duyusu güçlendirilir. Ayak bileği burkulması sonrası düzenli ve etkili egzersiz yapılırsa burkulmalar önemli oranlarda önlenecektir.

Bu yazıya ek olarak YouTube’a yüklediğim videoyu iliştirmek istiyorum. Tabii ki herkes için egzersiz ihtiyacı farklı olacaktır; bu konuda fizyoterapistinize danışmanızı tavsiye ediyorum. Eğer fizyoterapiste ulaşma imkanınız yoksa veya öncesinde fikir sahibi olmak istiyorsanız videomdan faydalanabileceğinizi düşünüyorum.

İyi Seyirler 🙂

Uzm. Fzt. Ramazan Kurtulmuş