DIASTAZIS REKTI- KARIN KASI AYRILMASI

DIASTASIS RECTII

  • Rektus diyastazı, yani karın kası ayrılması, karın kaslarının gebelikte büyüyen karnımızdan dolayı birbirinden uzaklaşmasıdır.
  • Bu durum kaslarda direkt olarak zayıflık oluşturmasa da bu kası çalıştıramadığımız için kuvvet kaybına neden olur.
  • Karın çalışmalarına odaklanmak, doğru egzersizler seçmek, uygun nefes tekniklerini uygulamak ve pelvik kasları tanımak rektus diyastazını yenmemiz için elimizdeki en güçlü silahlardır.

Rektus Diyastazınız var mı? Birlikte test edelim…

Rektus diastazını kendi kendinize test etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Rahat bir pozisyon alın: Sırt üstü yatın ve dizlerinizi bükerek ayaklarınızı yere yerleştirin. Başınızı da desteklemek için bir yastık kullanabilirsiniz.
  2. Karın kaslarınızı gevşetin: Ellerinizi karın bölgenize yerleştirin ve kaslarınızı mümkün olduğunca rahat bırakın.
  3. Parmaklarınızı kullanarak ayrılmayı kontrol edin: İkinci ve üçüncü parmakları karnınızın ortasına dik bir şekilde yerleştirin. Göbek deliğinizin hemen üstünden başlayarak aşağı doğru ilerleyin. Parmaklarınızı düzleştirerek karın kaslarınızın arasındaki boşluğu hissedin.
  4. Genişlik ölçümü yapın: Parmaklarınızı karın kaslarınızın arasındaki boşluğun genişliği boyunca yerleştirin. Bu genişliği ölçün ve kaydedin.

Normalde, bir kişinin karın kasları arasındaki boşluk ortalama olarak 1-2 parmak genişliğindedir. Ancak, bir uzmana danışmadan bu test sonuçlarına kesinlikle güvenmemelisiniz. Eğer rektus diastazı şüphesi varsa, bir fizyoterapist size yardımcı olabilir, ölçümlerinizi ve değerlendirmenizi yapar, uygun tedavi veya egzersiz programını önererek size rehberlik edebilir.